Espoo tarvitsee lisää lukiopaikkoja

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Kategoria:

Kirjoittaja toteaa, että lukiopaikkojen määrä on poliittinen valinta. Lukioinvestoinnit ovat hänen mielestään alimitoitettuja.

Julkisuudessa on kirjoitettu, että kilpailu lukioon pääsystä Espoossa on kiristynyt kohtuuttomaksi. Jopa 76 prosenttia peruskoulun päättävistä espoolaisnuorista haluaa lukio-opintoihin, mutta paikkoja on vain noin 66 prosentille.

Espoon tarkastuslautakunnan jäsenenä olen saanut tiedon, että jotkut hyvin arvosanoin valmistuneet nuoret ovat ilmoittautuneet ”kymppiluokan” korvanneeseen valmentavaan TUVA-koulutukseen korottamaan peruskoulun arvosanoja.

Kyse on yksittäistapauksista, mutta signaali on selvä: Espoossa on liian vaikeaa päästä lukioon.

Espoossa on ali-investoitu lukiopaikkoihin. Kyse on poliittisista prioriteeteista. Jos kaupungilla on varaa maksaa Tapiolan uimahallin veret seisauttavat remonttikulut, sillä pitäisi olla varaa panostaa nuorten tulevaisuuteen.

Espoolaisille nuorille haluan sanoa, että lukiopaikka ei määritä myöhempää akateemista uraa. Olin itse yläkoulussa huono oppilas, mutta tieni kulki Tapiolan aikuislukion kautta Oxfordin yliopistoon. Suomalainen lukio antaa hyvän pohjan mihin tahansa korkeakouluopintoihin.

Mikko Lievonen
filosofian tohtori, alue- ja kuntavaaliehdokas (sd.)
Matinkylä

(Julkaistu Länsiväylän verkkolehdessä 21.3.2025)